X
تبلیغات
رشته صنایع شیمیایی - مقالات مفید صنایع شیمیایی

عضویت در سایت

درخواست گزارش کار

ارسال گزارشکار برای ما

   
پیام مدیر سایت
دوستان
آخرین مطالب
دوستان و همکاران
پشتیبانی
 

تبلیغات:

فروشگاه صنایع شیمیایی شیمیران

 

محققان نانو ابزارهایی ساخته اند که می تواند نجوای سلولها را استراق سمع کند و آنها ادعا می کنند که این وسیله می تواند طوری سازگار شود تا مکالمات سلولها را بشنود. تشدید کننده نانو پلاسمونیک که توسط یک تیم تحقیقاتی ایجاد شده است. می تواند سیگنالهای شیمیایی را قابل رویت کرده و آنها را تشدید نماید. سیگنالهای شیمیایی توسط یک سلول به محققان اجازه می دهد تا غلظتها را با جزئیات زیر- میکرومتری ببینند.

یکی از همکاران شنگ وانگ از دانشگاه کالیفرنیا می گوید: سلولهای T پیغامهای شیمیایی را برای با خبر کردن یکدیگر و کنترل سیستم ایمنی بکار می گیرند. وقتیکه سلولهای T سیستم ایمنی، یک پادگن (آنتی ژن) را ملاقات می کنند، پادگنها را با IL-2 محاصره می نمایند و  این امر سلولهای T را یاد آوری می کند تا خودشان را آماده نمایند. این عمل شبیه به صدا در آوردن زنگ اخبار می باشد.

غلظت IL-2 مجاور یک سلول T فعال بسیار زیاد می باشد، این امر باعث می شود تا سلولهای T که از محل مبارزه بسیار دور هستند. انرژی مهیا شده خود را برای مبارزه از دست ندهند. اکنون، وانگ و همکارانش این موضوع جدید را دیده اند. آنها نشان دادند که IL-2 در سطح سلول T ، 100000 تا یک میلیون بار فراوانتر از یک میکرومتری سلول می باشد:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: اخبار شیمی, مطالب شیمی, صنایع شیمیایی
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/12/27
"فیزیک در صنعت نفت"

    علم فیزیک رفتار و اثر متقابل ماده و نیرو را مطالعه می‌کند. مفاهیم بنیادی پدیده‌های طبیعی تحت عنوان قوانین فیزیک مطرح می‌شوند. این قوانین به توسط علوم ریاضی فرمول بندی می‌شوند، بطوری که قوانین فیزیک و روابط ریاضی باهم در توافق بوده و مکمل هم هستند و دوتایی قادرند کلیه پدیده‌های فیزیکی را توصیف نمایند.تاریخچه علم فیزیک

        از روزگاران باستان مردم سعی می‌کردند رفتار ماده را بفهمند. و بدانند که: چرا مواد مختلف خواص متفاوت دارند؟ ، چرا برخی مواد سنگینترند؟ و … همچنین جهان ، تشکیل زمین و رفتار اجرام آسمانی مانند ماه و خورشید برای همه معما بود.:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: فیزیک در صنعت نفت
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/08/17
 نفت خام و فرآورده های نفتی

    واحدهای نفت و گاز برای نگهداری نفت خام و گاز و نیز انبار کردن فرآورده های نفتی گوناگون, نیاز به تعداد بسیاری مخزن دارند. تعداد این مخازن به عواملی چند, چون دوری و نزدیکی واحد به منابع تامین کننده نفت خام, تعداد و ظرفیت واحدهای پالایش, تنوع فرآورده های تولیدی و سرانجام چگونگی انتقال و پخش فرآورده ها بستگی دارد.
    در صنایع شیمیایی, مواد ارزشمند مانند بنزین یا گاز مایع, طی فرآیندهای مختلفی از مواد شیمیایی خام, مانند نفت خام جدا می شوند یا از آنها به وجود می آیند.:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: صنایع شیمیایی, نفت خام و فرآورده های نفتی, مخزن های واسطه, مخزن های فرآورده ها, مخزن های بارگیری و پخش
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/08/17
کالیبره کردن یا کالیبراسیون چیست ؟
کالیبراسیون مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند. کالیبراسیون اندازه‌گیری و تعیین صحت وسیله اندازه‌گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می‌باشد.
هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی موثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌های آزمون و وسایل اندازه‌گیری و کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت فرایند تاثیرگذار می‌باشد. این کار به منظور اطمینان از تطابق اندازه گیری‌های انجام شده با استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار میگیرد.

تعریف دقیق کالیبراسیون در استاندارد ملی ایران به شماره ۴۷۲۳ آمده است.

:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: کالیبره کردن, یا کالیبراسیون, چیست
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/07/25
آلکساندرو ولتا ولتا یک دانشمند ایتالیایی بود. او ، در سال 1794 میلادی ، توضیح داد که چرا وقتی پای قورباغه با دو فلز مختلف تماس پیدا می کند تکان می خورد. وی نشان داد که دلیل این حرکت یا تکان ، اختلاف پتانسیل به وجود آمده بین دو فلز است. اختلاف پتانسیل هنگامی پدید می آید که اختلافی بین بارهای دو نقطه وجود داشته باشد. ولتا به کارها و تحقیقاتش ادامه داد تا سرانجام در سال 1800 ، اولین باتری را ساخت.

لو ئجی گالوانی 

گالوانی یک دانشمند ایتالیایی بود. شهرت وی به آزمایشهایی مربوط می شود که در مورد اثرات جریان الکتریسیته بر بافتهای زنده (خصوصاً ماهیچه) انجام داد.او مشاهده کرد که اگر هنگام رعد و برق ، دو چنگال را با عصبهای موجود در پای یک قورباغه ی مرده تماس دهد ، ماهیچه ها تکان می خورند. گالوانی بر این باور بود که نوعی جدید از الکتریسیته ( یا الکتریسیته ی جانوری ) را کشف کرده است ، اما الکساندرو ولتا نشان داد که این مطلب صحت ندارد . دو واژه علمی گالوانومتر و گالوانیزه ، نام این دانشمند را جاودانه ساخته اند.
:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: رشته صنایع شیمیایی, نمونه سوالات رشته صنایع شیمیایی, کنکور رشته صنایع شیمیایی, نمونه سوالات کنکور صنایع شیمیایی, سایت رشته صنایع شیمیایی
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/07/24

اسانس ها به طور کلی ترکیبهای معطری هستند که در اندامهای مختلف گیاهان یافت میشود .به علت تبخیر در مجاورت هوا در حرارت عادی , آنها را روغنهای فرار یا اتری یا اسانس های روغنی می نامند.

اسانسها به طور کلی بیرنگ هستند بخصوص هنگامی که تازه تهیه شده باشند ولی در اثر مرور زمان به علت اکسیداسیون و رزینی شدن رنگ آنها تیره میشود .برای جلوگیری از این تغییرات باید اسانس ها را در مکان خنک ، خشک ، ظرفهای سربسته و پر ، از جنس شیشه نگهداری کرد .

اسانس ها در الکل محلول و به میزان کمی در آب حل می شوند، ساختمان شیمیایی آنها مخلوطی از استرها ، آلدهیدها ، الکل ها ، ستن ها ، ترپن ها می باشد.
:: موضوعات مرتبط: مقالات مفید صنایع شیمیایی
:: برچسب‌ها: اساتس ها
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/06/22
نویسنده : میلاد اکبری
تاریخ : 92/05/22
هیدروژن

هیدروژن با نماد شیمیایی H نام یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی با عدد اتمی ۱ است. وزن اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ u است. هیدروژن سبک‌ترین عنصر در جهان است و بیش از دیگر عنصرها می‌توان آن را به صورت آزاد در طبیعت پیدا کرد. می‌توان گفت نزدیک به ۷۵% از جرم جهان از هیدروژن ساخته شده‌است. برخی جرم‌های آسمانی مانند کوتولهٔ سفید و یا ستاره‌های نوترونی از حالت پلاسمای هیدروژن ساخته شده‌اند. ولی در طبیعت روی زمین به سختی می‌توان تک اتم هیدروژن را پیدا کرد.

اطلاعات کاربردی:

ویژگی‌های کلی
نامنمادعددهیدروژن, H, ۱
تلفظ بهانگلیسی/ˈhdrɵɨn/ HYE-dro-jin
نام گروهی برای عناصر مشابهنافلزات
گروه، تناوب،بلوک۱۱s
جرم اتمی استاندارد۱٫۰۰۷۹۴ g·mol−۱
آرایش الکترونی1s۱
الکترون به لایه۱ 
ویژگی‌های فیزیکی
رنگبی رنگ
حالتگاز
چگالی(0 °C, 101.325 kPa)
۰٫۰۸۹۸۸ g/L
چگالی مایع درm.p.۰٫۰۷ (۰٫۰۷۶۳ جامد)[۲] g·cm−۳
چگالی مایع درb.p.۰٫۰۷۰۹۹ g·cm−۳
نقطه ذوب۱۴٫۰۱ K, -۲۵۹٫۱۴ °C, -۴۳۴٫۴۵ °F
نقطه جوش۲۰٫۲۸ K, -۲۵۲٫۸۷ °C, -۴۲۳٫۱۷ °F
نقطه سه‌گانه13.8033 K (-259°C), ۷٫۰۴۲ kPa
نقطه بحرانی۳۲٫۹۷ K, ۱٫۲۹۳ MPa
گرمای هم‌جوشی(H۲) ۰٫۱۱۷ kJ·mol−1
گرمای تبخیر(H۲) ۰٫۹۰۴ kJ·mol−1
ظرفیت گرمایی(H۲) ۲۸٫۸۳۶ J·mol−۱·K−۱
فشار بخار
فشار (پاسکال)۱۱۰۱۰۰۱k۱۰k۱۰۰k
دما (کلوین)۱۵۲۰
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن۱, -۱
(آمفوتر)
الکترونگاتیوی۲٫۲۰ (مقیاس پاولینگ)
شعاع کووالانسی۳۱±۵ pm
شعاع واندروالانسی۱۲۰ pm
متفرقه
ساختار کریستالیدستگاه بلوری شش گوشه
مغناطیسدیامغناطیس
رسانایی گرمایی(300 K) ۰٫۱۸۰۵ W·m−1·K−1
سرعت صوت(gas, 27 °C) ۱۳۱۰ m/s
عدد کاس۱۳۳۳-۷۴-۰
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های هیدروژن
isoNAنیمه عمرDMDE (MeV)DP
۱H٪۹۹٫۹۸۵۱H ایزوتوپ پایدار است که ۰ نوترونداردs
۲H٪۰٫۰۱۵۲H ایزوتوپ پایدار است که ۱ نوترون دارد
۳Htrace۱۲٫۳۲ yβ۰٫۰۱۸۶۱۳Heایزوتوپی از هیدروژن که بیشتر دیده می‌شود، پروتیوم نام دارد (بیشتر از نماد آن ۱H یاد می‌شود تا نام آن) این ایزوتوپ، یک پروتون دارد و نوترون ندارد و در ترکیب‌های یونی می‌تواند بار منفی (آنیون هیدرید با نماد -H) به خود بگیرد. همچنین بار مثبت آن نیز به صورت +H یافت می‌شود که در این صورت تنها از یک پروتون ساده ساخته شده‌است. البته در حقیقت بدست آوردن کاتیون هیدروژن در ترکیب‌های پیچیده تری ممکن می‌شود.


اطلاعات کامل در ادامه مطلب


:: موضوعات مرتبط: نانو تکنولوژی در صنایع شیمیایی، کنکور صنایع شیمیایی، آموزش تخصصی، واژه نامه شیمی، مقالات مفید صنایع شیمیایی، اخبار سایت کیمیاگری
:: برچسب‌ها: هیدروژن, جدول تناوبی عناصر
نویسنده : علیرضا فرزادنیا
تاریخ : 92/05/13
 

رادیو آنلاین شیمی

نسخه موبایل کیمیاگری

کاریابی رایگان شیمی

   
موضوعات سایت
برچسب ها
نویسندگان
آرشیو مطالب
آمار بازدید